ΕΝΩΣΗ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Αντιπροσωπεία της Ένωσης Σωματείων Χειροσφαίρισης Αττικής (Ε.Σ.Χ.Α.) συναντήθηκε την Πέμπτη 5/7/2018 με τον Δήμαρχο Κορυδαλλού Σταύρο Κασιμάτη.

Συζητήθηκαν μεταξύ άλλων θέματα, για την ανάπτυξη του αθλήματος στην περιοχή με κοινές δράσεις της Ένωσης με τον Δήμο καθώς επίσης και η προοπτική να φιλοξενηθούν στο Κλειστό Γυμναστήριο του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου Κορυδαλλού, σημαντικές εκδηλώσεις της Ένωσης.

Διαβάστε περισσότερα: Συναντηση Ε.Σ.Χ.Α. με τον Δημαρχο Κορυδαλλου

Με τους αγώνες κατάταξης  στην κατηγορία  Κορασίδων,  έπεσε την Τρίτη 3/7,  η αυλαία της Προκριματικής φάσης  Beach Handball Παίδων-Κορασίδων U-16 Νοτίου Ελλάδος που διοργάνωσε η Ε.Σ.Χ.Α. με την υποστήριξη της Περιφέρειας Αττικής στο Delfini Sailing στην παραλία Σχινιά στο Μαραθώνα. 

Στους αγώνες κατάταξης αγωνίστηκαν οι ομάδες ΑΠΕΣ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ και Α.Σ. ΆΝΟΙΞΗΣ ΔΙΟΝΥΣΟΥ DELOUSIL με στόχο τις 2 νίκες , για το πλεονέκτημα της 1ης θέσης του Νοτίου Ομίλου στην τελική φάση Final-4 του 1ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Beach Handball U-16.

Ως  1η από τον όμιλο Νοτίου Ελλάδος στην κατηγορία κορασίδων προκρίθηκε η ομάδα ΑΠΕΣ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ.

Διαβάστε περισσότερα: Ο ΑΠΕΣ Καπανδριτιου στην 1η θεση στο Πρωταθλημα U16 Κορασιδων στο Beach Handball

 

Ο Ο.Φ. Νέας Ιωνίας κατέκτησε το πρωτάθλημα Ε.Σ.Χ.Α. παγκορασίδων Α’ για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018. Στον τελικό που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Ιωνίας νίκησε με 18-17 τον Γ.Α.Σ. Καματερό, μετά από συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Στο μικρό τελικό ο Ε.Σ.Ν. Βριλησσίων επικράτησε με 30-21 του Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων κατακτώντας έτσι την 3η θέση στην τελική κατάταξη.

Οι θεατές που κατέκλυσαν το Κλειστό Γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας, το απόγευμα της Τρίτης, παρακολούθησαν δυο εξαιρετικούς αγώνες σε ποιότητα, που αποτύπωσαν με το καλύτερο τρόπο το πολύ καλό επίπεδο και των τεσσάρων ομάδων στην συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία, σε ότι αφορά την παρουσία τους στο Πρωτάθλημα Ε.Σ.Χ.Α..

Τις απονομές των τεσσάρων ομάδων, έκαναν ο Γενικός Γραμματέας Ε.Σ.Χ.Α. Ευάγγελος Παπαϊωάννου, ο Αντιπρόεδρος Ε.Σ.Χ.Α. Λεωνίδας Ιωάννου, η προπονήτρια του Ο.Φ. Νέας Ιωνίας (πρωταθλήτρια και κυπελλούχος Ελλάδος στο χάντμπολ γυναικών) Σοφία Ναϊσίδου και ο τεχνικός Ανάπτυξης Ο.Χ.Ε. Στέλιος Αλεπουδέας.

ΤΕΛΙΚΟΣ: Ο.Φ. ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ-Γ.Α.Σ. ΚΑΜΑΤΕΡΟ: 18-17

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 7-5, 8-10, 11-11 (ημίχρονο), 11-12, 12-13, 14-15, 17-16, 18-17 (τελικό).

Διαιτητές: Τόλιος-Καρατράντος.

Ο.Φ. ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Κίμωνας Κουτρούλης): Καψάλη, Παγιώτα, Μαλταμπέ, Γιαννοπούλου 1, Παπανικολάου 5, Αγγελίδου, Μαριμπέλα, Μπιχάκη, Βαρβεράκη 4, Ωραιοπούλου, Τσιαμάνη, Χίντρι 2, Παναγιώτου, Νορετσέα 3, Μπαντέλα, Πέππα 3, Αλεξοπούλου, Δημοπούλου, Σαμοθράκη, Σιούρτη, Παπαδοπούλου.

Γ.Α.Σ. ΚΑΜΑΤΕΡΟ (Κώστας Κότσιρας): Τσικνή, Χατζίκου, Κίτσιου, Καντζούρα, Παπαστεργίου, Ντόκα, Σπηλιοπούλου 8, Ψαριώτη 1, Βουκλάρη 4, Κουτροδήμου, Λούπη, Κατσικά, Παπαϊωάννου, Κολοβού, Αλ. Μετάϊ 2, Γιακουμέλου, Ελ. Μετάϊ, Πατρώνη 2.

Δίλεπτα: 0-4. Πέναλτι: 4/2-2/2.

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (3η -4η θέση): ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ-ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ: 30-21

Πεντάλεπτα: 3-4, 5-8, 8-10, 12-13, 14-15 (ημίχρονο), 15-18, 19-19, 22-19, 25-21, 30-21 (τελικό). Διαιτητής: Λεφάκης.

Ε.Σ.Ν. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Δημήτρης Σκάρλος): Τσεβά, Ταμπάκου 1, Στρούζου 4, Ελευθεριάδη 4, Γκιόκα 1, Καββαδιά, Καπλάνη, Ασλή, Λάσκου 9, Δασκαλοθανάση, Πασχαλούδη 1, Κορκολή 4, Μαυρίδη, Μπόζιου 6.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Όλγα Δαμιανίδου): Σαντοριναίου, Παράσχη 1, Αρπατζάνη 7, Φακά 2, Δεσποτίδου 10, Πλωτά, Κοσμετάτου, Μαρκογιαννάκη, Μ. Μπανάση, Μαγδ. Μπανάση 1, Χρυσοσπάθη, Τερνιώτη, Πανταζή.

Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/2-4/4.  

Τους αγώνες παρακολούθησαν ο Γενικός Γραμματέας Ο.Χ.Ε. Κώστας Σταματιάδης και ο Πρόεδρος Ε.Σ.Χ.Α. Δημήτρης Σταυρακάκης.

 

 

Πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα (2/7) στο Delfini Sailing στην παραλία Σχινιά η προκριματική φάση Beach Handball Παίδων U-16 Νοτίου Ελλάδος που διοργάνωσε η Ε.Σ.Χ.Α. στο πλαίσιο του 1ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Beach Handball Παίδων-Κορασίδων.

Στους αγώνες κατάταξης της τελικής φάσης αγωνίστηκαν οι ομάδες Α.Ο. ΠΟΛΙΤΕΙΑ και Α.Ο. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ με στόχο τις 2 νίκες και το πλεονέκτημα της 1ης θέσης στο Final-4.

Μετά από δύο συναρπαστικά παιχνίδια, νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του Α.Ο. ΠΟΛΙΤΕΙΑ , η οποία προκρίνεται ως 1η από τον όμιλο Νοτίου Ελλάδος.

Αναλυτικά: Α.Ο. ΠΟΛΙΤΕΙΑ - Α.Ο. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ:    2-0 (12-6, 14-6)

Α.Ο. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - Α.Ο. ΠΟΛΙΤΕΙΑ:    0-2 (16-18, 5-11)

 

Α.Ο. ΠΟΛΙΤΕΙΑ: Ντελ Τόρο Άγγελος, Γκένας Βελισάριος (10 γκολ), Μπέσκος Ελευθέριος (2 γκολ), Γλύκας Αλέξανδρος (22 γκολ), Παπαοικονόμου Χρήστος, Ταμπάκος Περικλής (13 γκολ), Κιουλτζίδης Χαράλαμπος (8 γκολ).

Α.Ο. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ : Κωσταπαππάς Ηλίας (21 γκολ), Χαραλαμπίδης Μάριος (6 γκολ), Καλαβάζης-Καραβούζης Ευάγγελος (2 γκολ), Ζήσης Μιλτιάδης (1 γκολ), Κumaraku Ανδρέας, Καντζαλίδης Αλέξανδρος (1 γκολ), Δερμαντής Αλέξανδρος, Τζεβελέκης Ιωάννης, Χαραλαμπίδης Γιώργος, Maksuti Amarildo (2 γκολ).

Διαιτητές: Μερτινιάν-Καρυδάκης.

 

Το σημερινό πρόγραμμα (Τρίτη 3/7) περιλαμβάνει αντίστοιχα τους αγώνες κατάταξης (στις 2 νίκες) στην κατηγορία Κορασίδων στις 5.30μμ μεταξύ των ομάδων ΑΠΕΣ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ και ΑΣ ΑΝΟΙΞΗΣ ΔΙΟΝΥΣΟΥ DELOUSIL να διεκδικούν την 1η θέση στους Προκριματικούς Νοτίου Ελλάδας, για την είσοδο στην τελική φάση του 1ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Beach Handball U-16.

 

 

Πραγματοποιούνται την Τρίτη 26/6/2018 οι τελικές συναντήσεις για το πρωτάθλημα Ε.Σ.Χ.Α. της κατηγορίας Παγκορασίδων Α’ για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Ιωνίας.

Το πρόγραμμα:

Μικρός Τελικός (3η-4η θέση): ΕΣΝ Βριλησσίων-ΑΟ Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (ώρα έναρξης 18.30)

Τελικός (1η-2η θέση): ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΓΑΣ Καματερό (ώρα έναρξης 20.00).

Μετά το τέλος των τελικών αγώνων θα ακολουθήσουν οι απονομές στις 4 ομάδες στις Παγκορασίδες Α’ καθώς επίσης θα πραγματοποιηθούν οι απονομές στις ομάδες που ήταν στην πρώτη τριάδα στα Πρωταθλήματα Ε.Σ.Χ.Α. στις κατηγορίες Παμπαίδες Β’, Παγκορασίδες Β’, Μίνι (Μεικτά). Αναλυτικά:

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β’: 1) ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου, 2) Ολυμπιακός Κερατσινίου, 3) ΑΕΚ.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β’: 1) ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου, 2) Αθηναϊκός, 3) ΓΑΣ Καματερό.

ΜΙΝΙ: 1) ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου, 2) ΓΑΣ Καματερό, 3) ΓΝΟ Άρης Νικαίας.